Naše računalnike lahko zaščitimo pred vohljanjem različnih organizacij

01/18/2006

Dnevnik piše, da mnogo uporabnikov interneta uporablja tudi prenos glasbe in videa preko P2P omrežij. Večinoma gre za nelegalna dejanja, proti katerim se borijo nosilci avtorskih pravic. Čeprav so uporabniki razgaljeni in jih nosilci pravic lahko najdejo, pa obstajajo načini, kako skriti svojo identiteto in se zaščititi.
 
Imetniki avtorskih pravic pregledujejo spletne dejavnosti uporabnikov nelegalnih servisov. Imajo računalnike, ki ravno tako prenašajo vsebine obenem pa beležijo podatke o komunikaciji: IP številke, čas prenosov, vsebine prenosov, smer prenosov itd. Vse to se shranjuje v arhiv, ki je na voljo, kadar pride do morebitnih tožb.
 
Uporabniki pa se lahko zaščitimo pred takšnim vohljanjem za našimi dejavnostmi. Glavna obramba je, da blokiramo vse sumljive računalnike, ki bi se želeli povezati z nami. Na spletu je kar nekaj takšnih programov, ki so učinkoviti. Eden izmed bolj znanih je PeerGuardian, ki nas varuje tudi pred vladnim nadzorom in pred oglaševalci.
 
Vir: Mastnak, Andrej. Tihi vdori v zasebnost. Dnevnik, 12.1.2005.

Članek je prebralo 7025 obiskovalcev

Komentarji

Tema: Naše računalnike lahko zaščitimo pred vohljanjem različnih organizacij

Zanimivo je, da med t.i. "vohljače" spada tudi Vladni urad RS za informatiko, ki je uporabnikom programa PeerGuardian onemogočil dostop do DURS-ove internetne strani in e-davkov.

Ni jasno kaj točno želijo s tem doseči, ker dejansko sami sebi "zapirajo pot" - ali pač.

Kaj pa točno počne Peer Guardian?

zaščitimo jih lahko s Panda Software programsko opremo